Jak zaciągnąć prywatną pożyczkę pod zastaw mieszkania?
Są takie sytuacje, gdy konieczne jest uzyskanie sporej sumy pieniędzy. Jeżeli nie posiada się odpowiedniej zdolności kredytowej, na próżno szukać wsparcia w bankach. Jest jednak jeszcze jedno rozwiązanie – pozabankowe firmy pożyczkowe. Oferują one także pożyczki pod zastaw nieruchomości, które opiewają na najwyższe sumy rzędu kilkudziesięciu czy nawet kilkuset tysięcy złotych. Jak zaciągnąć taką pożyczkę bez ryzyka?
Na bezpieczeństwo transakcji składa się wiele czynników – przede wszystkim trzeba wybrać odpowiednią firmę pożyczkową, która jest zaufana i ma pozytywne opinie, następnie trzeba również dokładnie zapoznać się z wszystkimi dokumentami dotyczącymi pożyczki i zawsze dobrze zastanowić się nad tym, czy takie rozwiązanie naprawdę jest potrzebne – w przypadku niespłacenia zobowiązania można pozostać bez mieszkania i ze sporymi długami.
1. Wybierz godną zaufania pozabankową firmę pożyczkową
Dzisiaj w Polsce działa wiele firm, które zajmują się udzielaniem pozabankowych pożyczek pod zastaw nieruchomości. Nazywane są one również pożyczkami prywatnymi. Jeżeli nie masz żadnego poleconego adresu, w takim przypadku znajdziesz je przez internet, także w swojej okolicy. Parabanki oferujące takie pożyczki działają przeważnie w każdym większym mieście.
Zanim jednak skontaktujesz się z przedstawicielem firmy, aby umówić się na spotkanie, warto dokładnie zapoznać się z ofertą zaprezentowaną na jej stronie, w tym z wymaganiami, które należy spełnić, oraz z kosztami pożyczki. Również warto sprawdzić daną firmę w internecie – po wpisaniu do wyszukiwarki internetowej jej nazwy można znaleźć informacje na jej temat na różnych portalach poświęconych finansom czy też na forach online. W ten sposób można ustrzec się przed nierzetelnymi parabankami i łatwiej wyszukać te godne zaufania.
2. Sprawdź dokładnie wszystkie dokumenty
To właśnie one są podstawą zabezpieczenia interesów zarówno pożyczkobiorcy, jak i pożyczkodawcy, dlatego też należy zapoznać się z nimi dokładnie. Umowa pożyczkowa, którą podpisuje się notarialnie, ponieważ na jej podstawie ustanawiana jest hipoteka na nieruchomości, to tylko początek. Trzeba też zapoznać się z innymi dokumentami dostarczonymi przez firmę pożyczkową, w tym z regulaminem oraz z tabelami opłat.
Trzeba pamiętać o tym, że pożyczki pod zastaw mieszkania udzielane przez firmy pozabankowe zaliczają się do kategorii ryzykownych, dlatego też w sytuacji, gdy jakieś szczegóły nie zgadzają się z wcześniejszymi ustaleniami, trzeba wstrzymać się z sygnowaniem dokumentu.
3. Zawsze przemyśl sprawę!
Na koniec jeszcze raz trzeba przypomnieć, że zawsze trzeba dokładnie zastanowić się, czy pożyczka pod zastaw nieruchomości to dobry pomysł, ponieważ jest ona często zobowiązaniem na długie lata i pociąga za sobą spore koszty. Gdy ledwo dopinasz miesiąc i nie masz żadnych oszczędności, wtedy spłata dodatkowego zobowiązania może być dla ciebie trudna, a nawet niewielkie spóźnienia w spłacie rat mogą wiązać się z naliczeniem dodatkowych, nieraz wysokich kar umownych. Na pożyczki pod zastaw mieszkania decyduj się tylko wtedy, gdy naprawdę nie masz innego wyjścia i po rozpisaniu wszystkich „za” i „przeciw” takiej decyzji!