Choroby przewlekłe – co może być ich przyczyną?
Na choroby przewlekłe narażony jest każdy z nas. W jaki sposób dochodzi do ich powstania? Czy można im zapobiegać?
Czym są choroby przewlekłe?
Schorzenia przewlekle dotykają obecnie wielu osób – nie tylko seniorów, ale również ludzi w młodszym wieku.
Chorobami przewlekłymi nazywa się te schorzenia, które mogą rozwijać się w organizmie człowieka przez wiele lat i często nie dają one żadnych widocznych objawów. Są również trudne w leczeniu, a niekiedy nie można wyleczyć ich w pełni, dlatego stosowane jest wtedy głównie leczenie objawowe.
Choroby przewlekłe – rodzaje
Do kategorii chorób przewlekłych zaliczane są różne rodzaje schorzeń, które dotykają wielu układów i narządów ciała człowieka.
Do najczęściej diagnozowanych chorób przewlekłych zaliczane są:
- astma
- choroba wieńcowa
- choroby autoimmunologiczne
- cukrzyca
- epilepsja
- nadciśnienie
- niewydolność serca
- nowotwory
- osteoporoza
- otyłość
- POChP
Przyczyny chorób przewlekłych
Do pojawienia się chorób przewlekłych dochodzi na skutek wielu czynników, często nakładających się na siebie. W efekcie, gdy oddziałują one na organizm przez dłuższy czas, mogą pojawić się objawy chorobowe.
Najczęściej za przyczynę chorób przewlekłych uznaje się niezdrowy tryb życia, między innymi brak zbilansowanej diety, brak ruchu, stosowanie używek, w tym papierosów, alkoholu, narkotyków. Również do tego typu schorzeń przyczyniają się zanieczyszczenie środowiska, w tym smog, nadmierny stres.
Wybrane choroby przewlekłe mają również podłoże genetyczne, dlatego występują rodzinnie. Gdy zatem choroba wystąpiła u rodziców czy dziadków, istnieje ryzyko, że przy pojawieniu się określonych warunków będzie rozwijała się też u dzieci, wnuków.
Jak zapobiegać chorobom przewlekłym?
Zgodnie z maksymą, że lepiej zapobiegać niż leczyć, należy pamiętać o odpowiedniej profilaktyce, by zmniejszyć ryzyko pojawienia się chorób przewlekłych.
Przede wszystkim schorzeniom tym można zapobiegać przez prowadzenie zdrowszego trybu życia. Zbilansowana, zdrowa dieta, która jest pełna warzyw i owoców, a także regularny ruch i rzucenie używek znacznie redukują ryzyko pojawienia się schorzeń, między innymi układu krążeniowego czy oddechowego.
Również w profilaktyce chorób przewlekłych ważne jest korzystanie z systematycznych badań, które pozwalają na wykrycie w porę ewentualnych nieprawidłowości. Dzięki temu można szybko zareagować, gdy wyniki badań nie będą prawidłowe, a następnie zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby i pojawienia się wywołanych przez nią szkód.