Czym są hospicja?

Posted by admin on 25th luty 2022 in Inne tematy

Hospicja to wyjątkowe miejsca, w których otacza się aktywną i całościową opieką osoby cierpiące na postępujące choroby. Nie zawsze znajdują się tam osoby nieuleczalnie chore, często trafiają tam ludzi z szansą na powrót do zdrowia. Hospicjum ma na celu podjęcie działań poprawiających jakość życia pacjentów oraz ich rodzin, gdy Ci są w obliczu śmiertelnych chorób. Takie instytucje korzystają z osiągnięć medycyny, lecz nie mają na celu opóźnienia czy też przyspieszenia śmierci chorego.

Opieka na pacjentem zajmuje się jedynie leczeniem objawowym, czyli takim jaki ma na celu leczenie niedogodności stanu. Nie chodzi tu o próby zwalczenia przyczyny choroby, tylko o maksymalne zminimalizowanie bólu czy też eliminacja innych dolegliwości związanych ze stanem terminalnym chorych. Takie objawy to między innymi wymioty czy duszności. Nad opieką chorego stoi lekarz, pielęgniarka, fizjoterapeuci, duchowny, psycholog oraz ludzie chcący bezinteresownie pomóc nie posiadający medycznego wykształcenia. Opieka hospicyjna to także różnego typu terapie takie jak masaże czy muzykoterapia, oczywiście jest ich znacznie więcej, wszystko zalezy od danego ośrodka.

Podczas opieki bardzo istotną rolę pełni wolontariusz, który nie tylko pomaga przejść cierpienie pacjentowi, ale również bardzo pomaga jego rodzinie, wolontariusz wspiera duchowo pacjenta i podtrzymuje go, również pomaga przejść jego rodzinie przez ten okres, przygotować ich na najgorsze, zaangażować ich w pomoc choremu a także odpowiedzieć na trudne pytania jakie zadają rodziny w obliczu śmierci swojego bliskiego.

Hospicja to również miejsce dla osób samotnych, które nie posiadają swojej rodziny, a potrzebują opieki tak samo jak inny. Dzięki takim instytucją ludzie mogą podnieść poziom swojego życia, a także przygotować się na wszystko dzięki pomocy wykwalifikowanych specjalistów, takich jak chociażby psycholog. Fizjoterapia poprawi ich samopoczucie i kondycję fizyczną. Dlatego też powinniśmy wspierać hospicja.

Wspieranie hospicjum

Coraz więcej możemy znaleźć akcji wspierających hospicja, od zbiórek, aż po kampanie marketingowe czy też edukacyjne. Celem takich kampanii jest prowadzenie szkoleń pracowników służby zdrowia, pacjentów i ich rodzin, a także wolontariuszy. Wszystko po to aby zapewnić jak najlepszy możliwy poziom życia chorym. Wszystkie te akcje możliwe są dzięki pomocy licznych sponsorów. Kampanie mają na celu uświadomić ludzi że dużo łatwiej przejść przez drogę cierpienia w obecności innych, a także dzięki ich pomocy, dlatego też powstają takie akcje jak 1% Dla Hospicjów. Akcja namawia do przekazania 1% podatku dochodowego na cele wspierania Hospicjów. To nic nie kosztuje i nie wymaga niczego oprócz odpowiedniego wypełnienia formularzu PIT. Na stronie organizatorów znajdziemy szczegółowe informacje jak taki formularz wypełnić by ten 1% mógł pomóc innym oraz inne niezbędne szczegóły dotyczące akcji.

Kolejną kampanią jest Umierać po ludzku. Akcja chce uświadomić ludziom, że każdemu należy się szacunek przez całe życie, także w ostatnich chwilach jego życia. Podobnych akcji znajdziemy bardzo wiele, działają one na terenie całego kraju, a także poza nim. Wystarczy się tylko rozejrzeć po sieci w celu znalezienia przeróżnych tego typu akcji, jest ich mnóstwo, warto je wspierać, każdy grosz który otrzyma dana fundacja zostanie mądrze wydany, a tym samym poprawi jakość życia osób chorujących, pozwoli im na lepsze przygotowanie się do najgorszego. Zatem zachęcamy do pomagania.

Hospicja

Życie każdego z nas to bardzo długa droga składająca się z szczęśliwych chwil oraz z trudnych i przykrych. Czasem jednak okazuje się, że zaczyna kończyć się szybciej niż byśmy tego chcieli. Choroba to coś czego nie możemy powstrzymać, coś co jest czasem silniejsze niż najnowsze odkrycia medyczne. Zdarza się że śmiertelne choroby dotykają dzieci i młode osoby, które znalazły się dopiero na rozbiegu życia, na starcie. Dlatego też warto przemyśleć to wszystko i zastanowić się jak takim osobą pomóc. Hospicja to idealne miejsca, często kojarzone z miejscami, w których umierają ludzie, często niechciane, ale mało kto wie, że powstały one by pomóc ludziom znajdującym się u kresu swojego życia. Dzięki takim organizacją ludzie cierpiący mogą otrzymać profesjonalną opiekę, coś co podniesie ich na duchu. Rozmowy z psychologiem, bardzo ważny uśmiech wolontariuszy, a także zajęcia fizjoterapeutyczne, dzięki którym znacznie poprawią swoją kondycję fizyczną.

Naszym zadaniem jest dotarcie do jak największej liczby odbiorców i uświadomienie ich czy tak naprawdę są hospicja i ile dobrego one robią na rzecz potrzebujących. Pozwólmy godnie odejść tym, którzy na to zasłużyli. A więc wspierajmy hospicja i pomagajmy innym bezinteresownie.

Hospicja w twoim regionie

dolnośląskie

SPZOZ Kowary, Oddział Hospicjum mieszczący się na ul. Jeleniogórska 14 w Kowarach.

Oddział Opieki Paliatywnej znajdujący się na ul. Iwaszkiewicza 5 w Szpitalu Wojewódzkim w Legnicy

Zakład Opieki Paliatywno-Hospicyjnej oraz Poradnia Medycyny Paliatywnej przy SP ZZOZ w Nowogrodźcu mieszczący się na ul Cichej 4. Oferujące między innymi bezpłatną opiekę psychologiczną dla rodzin chorych.

Specjalistyczny ZOZ Chorob Płuc i Grużlicy, Oddział Medycyny Palitywnej znajdujący się pod adresem Rościszów 11 58-250 Pieszyce

Ośrodek Medycyny Paliatywnej i Hospicyjnej znajdujący się w Będkowie pod numerem 1. W pobliżu Trzebnicy

Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci znajdujące się na al. Wiśniowa 36 we Wrocławiu.

NZOZ Hospicjum Bonifratrów im. Świętego Jana Bożego (Hospicjum Bonifratrów) mieszczące się na ul. Poświęcicka 8a we Wrocławiu.

kujawsko-pomorskie

Hospicjum im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Bydgoszczy przy parafii Św. Polskich Braci Męczenników mieszczące się na ul. Szpitalna 19 w Bydgoszczy

NZOZ Dom Sue Ryder, Pallmed sp. z o.o. (Dom Sue Ryder) przy ulicy ul. Roentgena 3 w Bydgoszczy

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Medicus Spółka z o.o umiejscowiony na ul. Chrobrego 15, Nakło n/Notecią.

Zespół Opieki Paliatywnej Hospicjum „Światło” (Hospicjum „Światło”) mieszczący się na ul. Grunwaldzkiej 64 w Toruniu.

NZOZ Zespół Opieki Domowej Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej Oddział we Włocławku mieszczący się na ulicy Wolności 44.

lubelskie

Lubelskie Hospicjum Dla Dzieci im. „Małego Księcia” (Hospicjum im. „Małego Księcia”) mieszczące się na  ul. Lędzian 49.

Lubelskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum Dobrego Samarytanina na  ul. Bernardyńska 11a

Puławskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych „HOSPICJUM” w Puławach (HOSPICJUM w Puławach) na ul. Leśnej 17

Społeczny Zakład Opieki Hospicyjnej „Hospicjum” umiejscowiony na ul. Aleja Piłsudskiego 64, Włodawa.

lubuskie

SPZOZ Szpital Powiatowy w Sulęcinie (Hospicjum Domowe i Oddział Medycyny Paliatywnej) na ulicy Witosa 4 w Sulęcinie.

Stowarzyszenie Hospicjum Św. Kamila w Gorzowie Wlkp. (Hospicjum Św. Kamila w Gorzowie Wlkp.) na ul. Stilonowa 21

łódzkie

Caritas Archidiecezji Łódzkiej – Zespół Domowej Opieki Hospicyjnej (ZDOH – Caritas) mieszący się na ul. Gdańskiej 111 w Łodzi

Hospicjum Domowe dla Dzieci Ziemi Łódzkiej (Hospicjum dla dzieci) na ulicy Piotrkowskiej 17 – wejście D w Łodzi

Łódzkie Hospicjum dla Dzieci (ŁhdD) na ul. Nastrojowej 10

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Przy Stowarzyszeniu „Hospicjum Łódzkie” mieszczące się na ul. Jaraczej 55.

Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Powiatu Pabianickiego mieszczące się w Pabianicach przy ulicy Dąbrowskiego 46.

małopolskie

Krakowskie Hospicjum dla Dzieci imienia księdza Józefa Tischnera (Hospicjum dla dzieci) mieszczące się na ulicy Różanej 11/1 w Krakowie.

Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum im. Bł. Edmunda Bojanowskiego mieszczące się na ul. Rynek 15 w Bochni.

Hospicjum Stacjonarne przy Powiatowym Publicznym Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Brzesku na ulicy Kościuszki 33.

mazowieckie

Odział Opieki Paliatywno-Hospicyjnej z Zespołem Opieki Domowej (OOPH z ZOD) mieszczące się na ul. Powstańców Wielkopolskich 2 w Ciechanowie

NZZOZ Hospicjum Domowe Palium (Hospicjum Domowe Palium) pod adresem ul. Apteczna  5, Nowe Miasto

Hospicjum Domowe „Empatia” NZOZ na ulicy Żeromskiego 23 w miejscowości Otwock.

opolskie

Stowarzyszenie Hospicjum Ziemi Kluczborskiej Św. Ojca Pio (Hospicjum Św. Ojca Pio w Byczynie) mieszczące się na ulicy ul. Paruszowickiej 2 w Byczynie.

Niepubliczny Zakład Opieki Paliatywnej w Nysie – Hospicjum im. św. Arnolda Janssena (NZOP) znajdujące się na ul. Sienkiewicza 7b w Nysie.

Stowarzyszenie Hospicjum Opolskie znajdujące się na ul. Katowicka 67 B w Opolu.

podkarpackie

Stowarzyszenie Dębickie Hospicjum im. Jana Pawła II na ulicy Mickiewicza 2 w Dębicy.

Hospicjum w Jaśle znajdujące się na ul. Za Bursą 1 a

Stacja Opieki Caritas Archidiecezji Przemyskiej w Krośnie przy ulicy Grodzkiej 36

podlaskie

Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Długoterminowej (SPZZOD) mieszczący się przy ul. I Pułku Ułanów Krechowieckich 17 w Augustowie.

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Paliatywnej (SP ZOP) znajdujący się na ul. Mikołaja Reja 69b w Suwałkach.

pomorskie

NZOZ „MEDICOR” Hospicjum Zwiastowania NMP znajdujące się na ul. Strzelecka 89 w Chojnicach.

Towarzystwo Przyjaciół Hospicjum (TPH) na ulicy Wysokiej 3 w Chojnicach.

Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC (Hospicjum w Gdańsku) mieszczące się na ulicy ul. Mikołaja Kopernika 6 w Gdańsku.

śląskie

Hospicjum Onkologiczne Fundacji „Pro Salute” znajdujące się na ul. Sączewskiego 27 w Będzinie.

Hospicjum św. Kamila mieszczące się na ul. NMP Królowej Polski 15 w Bielsko-Białej.

Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej i Paliatywnej „Hospicjum im. św. Antoniego” przy ulicy  Szpitalnej 24 w Chorzowie.

świętokrzyskie

Katolickie Hospicjum Domowe dla Dzieci i Dorosłych im. Św. Franciszka mieszczące się na ul. Biskupa Jaworskiego 22/6 w Kielcach.

Niepubliczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej GOMED mieszczące się na ulicy Polnej 15 Ostrowcu Świętokrzyskim.

Zakład Medycyny Paliatywno – Hospicyjnej dla Dorosłych i Dzieci w Kałkowie Godowie

Godów 84 a, Pawłów

warmińsko-mazurskie

Hospicjum Elbląskie im. dr Aleksandry Gabrysiak (Hospicjum Elbląskie) na ul. Toruńskiej 17 B.

Niepubliczny Zakład Opieki Paliatywnej św. Łazarza w Biskupcu (NZOP św. Łazarza) przy ul Armii Krajowej 4.

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Praktyki Pielęgniarskie Hospicjum Domowe (N ZOZ PP) na ul. Gdańskiej 19 w miejscowości Braniewo

wielkopolskie

Oddział Medycyny Paliatywnej im. Jana Pawła II Poradnia Medycyny Paliatywnej znajdujący się na ul. 3 Maja 35 w Ostrowie Wielkopolskim.

Katedra i Klinika Medycyny Paliatywnej Hospicjum Palium (HOSPICJUM PALIUM) mieszczące się na Os. Rusa 25a w Poznaniu

Hospicjum Domowe NZOZ przy ulicy Pułaskiego 4 w Lesznie.

zachodnio-pomorskie

Fundacja Dom Hospicyjny-Hospicjum św. Jana Ewangelisty na ulicy Pokoju 77 w Szczecinie.

Dom Hospicyjno-Opiekuńczy Caritas im. Biskupa Czesława Domina na ulicy Wiejskiej 9 w Darłowie Hospicjum im. św. Maksymiliana Kolbego (HZOZ) przy ul. Wojska Polskiego 13 w Koszalinie.

Comments are closed.