Jaką lodówkę kupić ?
Obok kuchenki lodówka jest chyba najbardziej charakterystycznym sprzętem AGD, który znaleźć możemy w kuchniach. Jest to też jedno z droższych urządzeń, dlatego też warto do jego zakupu przyłożyć trochę uwagi i to tym bardziej, że wybór odpowiedniej lodówki może mieć istotne znaczenia dla naszego domowego budżetu. Wszystko rozbija się bowiem o zużycie energii i to, czy dysponujemy energooszczędnym sprzętem odpowiednim dla naszych potrzeb.
Klienci mają dostęp do lodówek z zamrażalnikiem i bez, lodówek jednodrzwiowych, gdzie zamrażalnik jest na górze lub na dole, lodówek dwudrzwiowych (w układzie pionowym) i lodówek side by side (drzwi znajdują się obok siebie, często po lewej jest zamrażalnik, po prawej chłodziarka, są największe, ale i drogie). Przy wyborze kluczową kwestią jest klasa energetyczna. Sprzęt ten jest stale podłączony do prądu, jako że jego zadaniem jest utrzymanie stałej temperatury wewnątrz – nawet jeśli często otwieramy drzwiczki, szczególnie latem, w najbardziej upalnym okresie roku. Z tego względu należy wybierać lodówki co najmniej klasy A+. Klasy energetyczne określone są na skali od A+++ do G, gdzie G to najmniej oszczędne urządzenia. W skali roku różnice w poborze prądu mogą oscylować w granicach kilkudziesięciu, nawet kilkuset złotych.
Agregat i termostat
Warto też zwrócić uwagę na liczbę agregatów i termostatów w lodówce. Agregaty pozwalają schłodzić wnętrze, zaś termostat odpowiada za regulację temperatury. Dwa agregaty to rzadkość, ale jeśli są, zapewne osobno odpowiadają za pracę chłodziarki, a osobno zamrażarki. Bywa to przydatne, jeśli chcemy gdzieś wyjechać i nie mamy w zamrażarce (lub chłodziarce) zapasów lub nie korzystamy z niej. Można na ten okres wyłączyć jedną komorę i zmniejszyć pobór energii. Przydaje to się, jeśli nie musimy korzystać z danego elementu non stop. Oczywiście, sama obecność dwóch agregatów już zwiększa zapotrzebowanie na prąd. Producenci ograniczają się więc często do jednego agregatu i dwóch termostatów osobno dla części chłodzącej i mrożącej.
Pojemność lodówki
Kolejnym istotnym parametrem lodówek jest ich pojemność. Najmniejsze oferują pojemność 35 litrów. Te największe to nawet 500 litrów i urządzenia z podwójnymi drzwiami. Podstawą jest 100-130 litrów na pierwszą osobę. Każda dodatkowa to kolejne 30 litrów, więc pięcioosobowa rodzina powinna celować w lodówkę o pojemności około 220 litrów. Pojemność to nie wszystko. Liczy się także środek, a więc liczba półek, ich rodzaj, możliwość regulacji, obecność szuflad na warzywa i owoce, przegród na mniejsze produkty czy stojak na butelki. Ważne jest też to z czego są wykonane półki i jakie one są. Muszą być trwałe, trzeba wziąć pod uwagę też kwestię ich czyszczenia. Z tego względu najlepsze będą półki szklane.
Zamrażarka
Dodatkowa kwestia, acz ważna i często oczekiwana przez klientów, to zamrażarka. Prędzej czy później okaże się ona niezbędna, choć z różnych powodów możemy chcieć kupić lodówkę bez tego urządzenia. Wracając jednak do samej zamrażarki, najlepiej, aby była dostępna przez osobne drzwiczki, żeby nie było konieczne otwieranie lodówki, gdy chcemy się do niej dostać. Jest to lepsze ze względu na mniejszy kłopot z utrzymaniem odpowiedniej temperatury i w lodówce, i w zamrażarce, ale także i ze względu na łatwość w utrzymywaniu czystości. Jeśli tak nie jest, musimy przyjrzeć się temu, gdzie zamrażalnik jest ulokowany. Chodzi o to, aby był do niego wygodny dostęp. Wielkość samej zamrażarki zależy tak naprawdę tylko od tego, jak wiele mrożonek zamierzamy w niej przechowywać.
Istnieje także szereg udogodnień i cech, które warto brać pod uwagę przy zakupie. Chodzi o dodatkowe funkcje takie jak sygnał dźwiękowy, gdy drzwi lodówki są niedomknięte, filtr wody, wentylator, kruszarka do lodu, wbudowany telewizor. Ponadto, warto zwrócić uwagę na takie rzeczy jak rodzaj sterowania, poziom hałasu, sposób otwierania drzwi, system No Frost, rozwiązania antybakteryjne, czy kolor lodówki. Pod tym ostatnim kątem, oferta jest naprawdę szeroka, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie.