Pele – najlepszy piłkarz wszech czasów

Posted by admin on 13th czerwiec 2023 in Inne tematy

Pele stał się jednym z symboli piłki nożnej na całym świecie. Zobacz najważniejsze informacje o tym piłkarzu!

Pele – kto to jest?

Pele to pseudonim zawodowego piłkarza brazylijskiego, a dokładnie przyjął je Edson Arantes do Nascimento, który urodził się 23 października 1940 roku w Tres Coracoes w Brazylii.

Jest on uważany za jednego z najlepszych piłkarzy w historii futbolu, a niektórzy uważają go za najlepszego piłkarza wszech czasów. Przede wszystkim grał on na pozycjach środkowego napastnika oraz cofniętego napastnika.

Pele reprezentował Brazylię na pięciu Mistrzostwach Świata, w tym w 1962 roku, kiedy to Brazylia wygrała swój tytuł mistrza świata.

Pele rozegrał w sumie wiele meczów w reprezentacji Brazylii oraz w klubach Santos i New York Cosmos, strzelając ponad 1000 goli w swojej karierze.

Edson Arantes do Nascimento zakończył karierę zawodową w 1977 roku, po czym został ambasadorem futbolu na całym świecie.

Po zakończeniu swojej kariery jako piłkarz nadal aktywnie angażował się w różne działania, także związane ze sportem. Został on między innymi dyrektorem sportowym klubu Santos, a także był ministrem sportu w Brazylii. Napisał również książkę, brał udział w filmach, a także promował wiele firm.

W 1999 roku został on uznany za najlepszego sportowca XX Wieku przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Zmarł 29 grudnia 2022 z powodu choroby – nowotworu jelita. Po jego śmieci w Brazylii ogłoszono żałobę narodową.

Z czego zasłynął Pele?

Pele zasłynął przede wszystkim z niezwykłych umiejętności piłkarskich, które uczyniły go jednym z najlepszych piłkarzy w historii.

Jego umiejętności techniczne, zwinność, celność i zdolność do zdobywania bramek były imponujące i pozwoliły mu na zdobycie wielu trofeów i tytułów.

Pele był trzykrotnym mistrzem świata z reprezentacją Brazylii w 1958, 1962 i 1970 roku, a także wielokrotnym mistrzem kraju i zdobywcą Pucharu Libertadores z klubem Santos.

Edson Arantes do Nascimento zdobył także wiele indywidualnych nagród i wyróżnień. Między innymi był on trzykrotnym zdobywcą Złotej Piłki dla najlepszego piłkarza świata, zdobywcą Pucharu Europy i trzykrotnie otrzymał Puchar Interkontynentalny. Jest także jednym z nielicznych piłkarzy, którzy zdobyli tysiąc goli w swojej karierze.

Pele był także ambasadorem futbolu na całym świecie, a jego popularność i wpływ przekroczyły granice sportu, dlatego stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i szanowanych sportowców na świecie.

Comments are closed.