Twój kompleks to ginekomastia? Sprawdź, jak można ją wyleczyć!

Posted by admin on 16th marzec 2021 in Inne tematy

Ginekomastia, czyli powiększenie sutków oraz całych piersi u mężczyzn jest poważnym problemem. Na szczęście, dzisiaj można ją leczyć. W jaki sposób można pozbyć się ginekomastii?

Ginekomastia – przerost sutka u mężczyzn

Pod pojęciem ginekomastii znajduje się dolegliwość polegająca na nadmiernym rozroście tkanki tłuszczowej, gruczołowej oraz włóknistej połączonym z powiększeniem sutka u mężczyzn. Może występować jednostronnie albo obustronnie. Często towarzyszy jej także ból, tkliwość, swędzenie, obrzęki.

Taki problem ma wielu przedstawicieli męskiej populacji. Ginekomastia jest diagnozowana już w wieku niemowlęcym, aby potem ponownie pojawić się w czasie dojrzewania, a następnie na starość. Jest ona powiązana przede wszystkim ze zmianami hormonalnymi, a dokładnie niedoborem testosteronu i nadmierną ilością estrogenów.

Zdarza się też, że ginekomastia pojawia się na skutek określonych schorzeń lub też jest efektem zażywania konkretnych leków.

Ginekomastii mogą sprzyjać:

  • otyłość
  • nadczynność tarczycy
  • przewlekła niewydolność nerek
  • schorzenia wątroby
  • nowotwory jądra i inne guzy wydzielające hormony
  • zbyt duża wrażliwość gruczołu stukowego na hormony

Dodatkowo, ginekomastia pojawia się często przy zażywaniu niektórych leków wykazujących działanie antyandrogenowe, inhibitorów pompy protonowej, leków przeciwgrzybicznych, a także sterydów anabolicznych używanych jako doping.

Leczenie ginekomastii – przegląd metod

Ginekomastia może być dla wielu mężczyzn przyczyną kompleksów, dlatego też warto wtedy pomyśleć o tym, aby ją zniwelować. W jaki sposób prowadzi się obecnie leczenie ginekomastii, czyli przerostu sutka u mężczyzn?

Leczenie choroby wywołującej ginekomastię

Podstawą jest odpowiednia diagnostyka, która pozwala na określenie, co może być przyczyną ginekomastii. W takim przypadku lekarz może dobrać odpowiednią metodę leczenia, która pozwoli na zmniejszenie tej dolegliwości, a nawet jej całkowite wyeliminowanie.

Niestety, zdarza się, że ginekomastia nie ma żadnej wyraźnej przyczyny, dlatego też postępowanie to nie jest możliwe.

Wycięcie nadmiaru tkanki i skóry

Taka operacja ginekomastii jest obecnie prowadzona najczęściej. Leczenie chirurgiczne pozwala wtedy na skuteczne pozbycie się problemu, lecz należy pamiętać o tym, że usuwanie tkanki gruczołowej, tłuszczowej i skóry jest procedurą inwazyjną. Jest ona związana z określonymi przeciwwskazaniami oraz może powodować powikłania.

Taki zabieg ginekomastii polega wtedy na wycięciu nadmiaru tkanek, a także skóry, aby dać estetyczny efekt. Dodatkowo, może być połączony z plastyką sutków.

Liposukcja – odessanie tkanki tłuszczowej

W leczeniu ginekomastii stosuje się także liposukcję, czyli usuwanie tkanki tłuszczowej za pomocą specjalnego urządzenia do jej odsysania. Taki zabieg jest mniej inwazyjny niż wycinanie tkanki i skóry, niemniej jednak warto wskazać, że nie zawsze daje on optymalne efekty.

Właśnie dlatego w określonych przypadkach operacja ginekomastii składa się zarówno z liposukcji, jak również z wycięcia nadmiaru tkanek. O metodzie leczenia decyduje lekarz prowadzący.

Gdzie można wyleczyć ginekomastię?

Aktualnie zabieg ginekomastii dostępny jest przede wszystkim w prywatnych klinikach chirurgii plastycznej, w której pacjenci mogą skorzystać z najnowocześniejszych metod leczenia tej dolegliwości. Pacjent może wtedy znaleźć się pod fachową opieką najlepszych specjalistów w tej właśnie dziedzinie. Podsumowując, ginekomastia może być poważnym problemem i przyczyną kompleksów wpływających na jakość życia. W takiej sytuacji najlepiej odwiedzić lekarza i skorzystać z nowoczesnych zabiegów polegających na usuwaniu kłopotliwego przerostu sutka u mężczyzn

Comments are closed.