Jaki okap kuchenny wybrać ?

Posted by admin on 15th wrzesień 2024 in Inne tematy

Okap kuchenny ze względu na swoje zastosowanie i rolę, jaką spełnia jest wręcz niezbędnym urządzeniem w każdej kuchni. Obecnie producenci prześcigają się w pomysłach. Oprócz podstawowych funkcji takich jak pochłanianie zapachów, tłuszczów i pary wodnej, okapy nowej generacji wyposażone są coraz częściej także w oświetlenie energooszczędne, timer, dzięki któremu możemy zaprogramować, kiedy urządzenie ma zakończyć pracę, funkcję turbo, czyli intensywne oczyszczenie powietrza w kilka minut (dostępne są również modele, które pełnią funkcję odświeżacza powietrza, wypełniając pomieszczenie dowolnie wybranym zapachem) a nawet funkcję utrzymywania ciepła potraw, czy wbudowany monitor TV. Zatem na jakie elementy oprócz wyżej wymienionych funkcji powinniśmy zwrócić uwagę?

Parametry okapów kuchennych

Po pierwsze należy wziąć pod uwagę wielkość kuchni oraz rozmiar kuchenki. Szerokość okapu powinna być co najmniej taka jak szerokość kuchenki. Nie może być mniejsza, gdyż wówczas okap nie będzie pełnił swojej funkcji. Następnym krokiem jest dobranie odpowiednich filtrów do pomieszczenia. Najczęściej stosowane są filtry węglowe (które wymienia się raz na 3-12 miesięcy w zależności od intensywności użytkowania), dalej filtr fizelinowy, przeciwtłuszczowy i metalowy. Jeżeli nie posiadamy otworu wentylacyjnego, nie ma powodów do zmartwień, gdyż obecnie zdecydowana większość okapów może pracować również w trybie pochłaniacza. Kolejna ważna rzecz to wydajność,
która w tym przypadku jest wyrażona w metrach sześciennych na godzinę. Jest to informacja na temat tego, ile powietrza okap jest w stanie przefiltrować w ciągu godziny.
Prawidłowo dobrany okap powinien to zrobić co najmniej sześciokrotnie. Nie przesadzajmy jednak z mocą okapu w myśl zasady im więcej, tym lepiej, ponieważ zbyt silny wentylator, podczas maksymalnych obrotów będzie nie tylko zakłócał proces spalania gazu, ale także spowoduje nadmierne wychłodzenie pomieszczenia.

Ciche okapy kuchenne

Zwróćmy również uwagę na poziom hałasu podczas pracy okapu. Parametr ten, wyrażony w decybelach jest bardzo istotny zwłaszcza wtedy, kiedy kuchnia jest połączona
z jadalnią lub salonem. Im ciszej pracuje, tym lepiej. Okap powinien pracować na tyle cicho, aby po jego włączeniu można było swobodnie rozmawiać. Poziom hałasu na najwyższym biegu nie powinien zatem przekraczać 55 dB(A).


Sterowanie okapem

Na koniec zastanówmy się, jaki mechanizm sterowania będzie dla nas odpowiedniejszy – mechaniczny, czy elektroniczny. W przypadku pierwszego, nawigacja urządzeniem sprowadza się do przycisków lub suwaków, natomiast elektroniczne okapy
są wyposażone w ekran dotykowy. Nowością są okapy sterowane gestem.

Okap elementem wystroju

Poza funkcjonalnością i łatwością w utrzymywaniu czystości urządzenie wentylujące stanowi ważny element wystroju całego pomieszczenia. Powinien być zatem odpowiednio dobrany, tak aby z nim współgrał, a wręcz dodawał charakteru. Powinien być dopasowany pod względem stylu, wzornictwa oraz materiałów, z których są wykonane inne sprzęty i urządzenia znajdujące się w kuchni. Z tego też względu wygląd okapów jest bardzo zróżnicowany. Możemy wybierać spośród okapów naściennych (bardzo popularne są obecnie okapy skośne), szufladowych, wyspowych oraz podszafkowych. Dostępne materiały to inox, czyli stal nierdzewna i szło oraz oczywiście ich ciekawe połączenia, w tym również
z elementami drewna, co świetnie sprawdza się w kuchni w stylu retro.  W nowoczesnych wnętrzach ciekawą aranżację zapewni wyspowy, natomiast do małej kuchni idealny będzie okap podszafkowy.

Pomysłów może być naprawdę całe mnóstwo, wszystko zależy od naszej wyobraźni i tego, na ile możemy sobie pozwolić w kwestii finansów.

Comments are closed.